Zapraszamy do pracowni Telefon : +48 (788-524-010)

grudzień 27, 2018

slide grzesiiuk

Pan Kazimierz z zażenowaniem i poczuciem wstydu przyniósł do Pracowni Introligatorskiej trzy książki Grzesiuka z lat 80. Usłyszał wtedy ode mnie, że takie były czasy i każdy ciekaw był Grzesiuka, a że książki tę ciekawość wytrzymały, to aż cud. Zapewniłem także wtedy, że z powodzeniem woluminy te naprawię, no bo właśnie na tym polega mój introligatorski fach. Grzesiuk - bard warszawski, Kozak z Czerniakowa, z ulicy Tatrzanskiej. Autor swoistego rodzaju trylogii stał się z pewnością dla wielu wzorem do naśladowania.

Końcem lat 50. ukazuje się drukiem jego pierwsze wydanie (w kolejności:) „Pięć lat kacetu”(1958), „Boso ale w ostrogach” (1959) i w rok po jego śmierci „Na marginesie życia” (1964). Debiut literacki odbył się w atmosferze skandalu. Nie obyło się bez wokandy. A i do dzisiaj słyszy się pomruki, że prawdopodobnie Grzesiuka oszukano na nakładzie, a i gratyfikacja autorska nie była zbyt szokująca – szokująca i intrygująca do dziś pozostała tematyka i jej sposób przekazu. Od tamtej pory ukazało się niewiele wznowień. Tym najbardziej popularnym wydaje się być druk Wydawnictwa Książka i Wiedza w latach 80 (Boso-1982, Pięć lat i Na marginesie- 1989). Wznowienie stało się nie lada deficytowym rarytasem. Nieliczni stali się jej posiadaczami, a w bibliotekach ustawiały się czytelnicze kolejki. Po 60 latach, dzięki wnuczce i Wydawnictwu Prószyński & S-ka, sylwetka Grzesiuka na powrót powraca – i dobrze! Najpierw ukazuje się „Król Życia”. Później bez cenzury oraz skreśleń „BOSO ALE W OSTROGACH”, „PIĘĆ LAT KACETU” a we wrześniu br. „NA MARGINESIE ŻYCIA”. Wśród bibliote-karskich fanów krąży żarcik o czasach związanych z cenzurą: “gdy cenzor czyta: (...) I brzozy równym szeregiem stały I szumiały na wietrze ...” Z refleksją prostuje: niech one sobie stoją, tylko niech nie szumią” - ot cenzorski przytyk. Prószyński zapowiada także wydanie płyty z utworami warszawskiego barda, z jego legendarną bandżolą, w setną rocznicę urodzin Grzesiuka. Powinniśmy pamiętać, że to dzięki miłośnikom książki, takim osobom jak Pan Kazimierz i wielu innym, bestsellery są możliwe. Więc kochajmy i czytajmy książki, pozwólmy rodzić się bestsellerom.

Etykiety

 

pracownia introligatorska przy Art-format

ul. Krasińskiego 29, 43-300 Bielsko-Biała

sekretariat - 33/815-00-89

introligator - (+48) 788-524-010Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

obwoluty i etui - tel. 500 119 297, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…